Základy bezpečnosti při tomto outdoorovém sportu by měl znát každý. Ať už jste vodák začátečník, nebo jste svou předešlou zkušenost na vodě přežili na úkor znalostí někoho jiného. Pojďme vaše vědomosti v této oblasti společně prohloubit. Vodáctví je sice dobrodružství a letní zábava vhodná pro kohokoliv, kdo má rád adrenalinové sporty, ale příroda je někdy nevyzpytatelná.
Jeďte v létě!
Pro začátečníky je ideální sjíždět řeky s malou silou proudu a za nízkého stavu jejich hladin. Jarní voda a voda po dlouhodobých deštích může být pro začátečníky riziková.
Vezměte s sebou kámoše
Společnost dalších lidí je nezbytná. Minimálně s sebou vezměte jednoho parťáka, se kterým víte, že si padnete do noty. Přece jen spolu budete muset spolupracovat. A jet na vodu o samotě není nikdy úplně dobrý nápad. Už kvůli bezpečnosti.
Zjistěte si co nejvíce informací
Když si u nás zarezervujete jeden z našich výletů, všechny důležité informace následně obdržíte od nás a nebudete se s tím muset trápit. Dostanete od nás detailní mapu i zajímavé tipy, které po cestě uplatníte. Pokud se rozhodnete jet na vlastní pěst, projděte si trasu, kterou plánujete absolvovat. Označte si nebezpečná místa se složitějšími jezy. Nezapomeňte zkontrolovat ani stav vody. Jak už jsme si výše zmínili, malá síla proudu a nízký stav hladiny, je na začátek lepší. Neostýchejte se a zeptejte se zkušenějších (například nás), určitě budou mít připomínky, které budou užitečné.
Zabalte si pouze to potřebné, a to, co je na vodu vhodné
Pokud pojedete se Dvěma pádly, dostanete od nás barel, do kterého své věci uložíte. V jiném případě na tento druh “zavazadla” myslete! Ujistěte se, že váš barel dostatečně těsní. Pro větší bezpečnost uložených věcí je lze zabalit do igelitových sáčku, především elektroniku. Při balení myslete na ostatní. Objemná krosna se ani sama o sobě do barelu nevejde, tak ji raději nechte doma. Mimo jiné existují i nepromokavé vaky, které lze použít místo barelu. Na co určitě nezapomenout? Vhodné boty, plavky, baterku a repelent. Ovšem to platí spíše pro ty z vás, kteří na vodě budou i kempovat. V létě se určitě poplavíte v kraťasech a tričku. Pokud bude chladněji, vynechte svetr a nahraďte ho raději mikinou z funkčního materiálu. A abychom nezapomněli – při výběru ručníků sáhněte po těch rychleschnoucích.
Naučte se to řídit
No, vlastně jde spíš o to, jak do raftu nastoupit či jak ho vůbec zastavit. Pro minimalizaci rizika převrhnutí hned po startu umístěte raft do řeky špičkou a po jejím proudu. Při nastupování je klíčovým bodem použití vašeho pádla jako pevného bodu. Ti, kteří jsou již na palubě, mohou držet raft u břehu tak, že se budou přidržovat vysoké trávy či kořene, kterých se lze zachytit. A jak “brzdit”? Sledujte, kde jsou vyšlapané cesty u břehu, hledejte větve a kořeny, kterých se můžete zachytit a samozřejmě brzděte pomocí pádel. Zní to poněkud složitě, že? Jenom zní, sami poté uvidíte, že na tom nic těžkého není a zvládne to každý.
Hlídejte si pádla, jako oko v hlavě
Jeho pomocí se dostanete ke svému cíli. Pomáhá vám přece při nasedání i při vystupování. Bez něj se toho moc nevykouzlí. Je reálné, že po cestě nějaké ztracené pádlo uvidíte. Stává se to především lidem, kteří po cestě rádi testují alkoholické nápoje nebo si hrají s kamarády na šermování. Ale beze srandy, stát se to může každému, proto je opravdu potřeba dávat pozor a tomuto problému se zkusit vyvarovat.
Bacha na jezy
Jezy jsou nebezpečné především pro ty, kteří se k nim nepostaví zodpovědně. Pokud nebudete pokoušet svoje štěstí, jez vám sám o sobě nemusí nic udělat. Často si z jezů spíše odnesete ty nejlepší adrenalinové vzpomínky. Pokud se přece jenom splutí jezu bojíte či nemáte žádné zkušenosti, raději vystupte a loď přeneste.
Jak to je na vodě s alkoholem?
Za volant opilí také nesedáte. Přesto nějaké to pivko k vodě prostě patří. Stejně tak i pár drinků tvrdšího alkoholu u večerního táboráku. Trendem se však ale stává jet na vodu za účelem testování vlastních limitů v opilosti. Všechny bezpečnostní kroky vyžadují střídmost a použití rozumu, alkohol však vaše smysly otupí. Na vodě nikdy nevíte, kdy budete muset zasáhnout. Ať už se jedná o lovení ztracené bagáže, pádla nebo i hůř – zachránit někomu život. Proto buďte s množstvím alkoholu velice opatrní.
Zjistěte si, kde kempujete
Kempujte tam, kde je to povolené. Na místech, u kterých si nejste jistí, se vždy zeptejte. Každý pozemek má svého majitele a každý majitel má svá pravidla. Je dost možné, že budete projíždět i chráněnými oblastmi. Dejte si proto pozor, abyste třeba nezačali opékat buřty někde u vzácných přírodních míst. Pokud vás cesty zavedou na soukromý pozemek, mohla by vás po ránu také vzbudit rána do hlavy vaším vlastním pádlem, které vám vezme naštvaný majitel.
Užijte si to
Přesto, že existují nějaká pravidla, kterými je radno se řídit, nezapomeňte na zábavu. Vyberte si trasu, která vám nabízí přesně ty možnosti, které jsou pro vás atraktivní a odvezte si domů nezapomenutelné zážitky. Podívejte se na nabídku našich výletů, třeba narazíte na nějaký, který vám bude jako dělaný na míru. Pokud vás zajímá, co vše za vás Dvě Pádla zařídí, mrkněte na náš lodní deník.