Ahoooj!
Dneska si povíme něco o nepsaných pravidlech, která byste měli na vodě dodržovat. Vodáctví je sice především zábava, ale i ta má své hranice a měla by se praktikovat se vší slušností jak k ostatním lidem, tak k přírodě. Co byste na vodě tedy určitě neměli dělat? Jak se chovat v kempech a k samotnému vybavení? Máme pro vás několik tipů, které vám otevřou oči.
1. Nenechávejte po sobě odpadky nebo jiný nepořádek
Buďte ohleduplní k přírodě. Na vodu si jezdíme odpočinout a odreagovat se do ne tak úplně všedního prostředí. Udržujte ho proto čisté jak pro sebe, tak pro ostatní. Neodhazujte odpadky do vody, aktivně vyhledávejte odpadkové koše nebo kontejnery. Ideálním pomocníkem k řešení tohoto nešvaru mohou být znovupoužitelné lahve a krabičky.
V čistotě byste zároveň měli udržovat i lodě a barely. Nezapomeňte, v nich máte uložené veškeré své věci, proto je dobré mít toto náčiní v pořádku.
2. Neignorujte vodácká bezpečnostní opatření
O bezpečnosti od nás ještě uslyšíte mnohé. Nebudeme vás nutit k oblékání záchranných vest ani přileb, to je samozřejmě na vašem uvážení. Je třeba si ale dávat pozor. Vybavit se alespoň kapesní lékárničkou, KPZ a v neposlední řadě také znát základní záchranná čísla. Všichni samozřejmě vždy doufáme a pevně věříme, že nic z toho během svého výletu na vodu nebudeme potřebovat. Jak se ale říká – náhoda je blbec a štěstí přeje připraveným. Tohle proto opravdu neberte na lehkou váhu. Voda je nevyzpytatelná.
3. Nehrajte solo
Vodáctví je kolektivní sport. A do toho kolektivu patří i ti, co s vámi nepádlují. Uvidíte, že se dostanete mezi přátelské lidi, mezi kterými se budete cítit jako doma. Proto je důležité si pomáhat a držet takzvanou basu. Nikdy nevyrážejte na vodu bez toho, aniž byste vzali své spolucestující. Když uvidíte někoho v nesnázích, pomozte mu. A v neposlední řadě buďte tolerantní. Může se stát, že někdo v partě nebude mít tolik kuráže jako vy a projeví známky strachu. V takovém případě byste se měli podřídit. Stejně jako v horách – tempo určuje nejpomalejší.
4. Nehlučte v kempech
V kempu nejste sami a vsadíme boty, že se okolo vás najdou i tací, co by se rádi vyspali. Můžete si tam samozřejmě opéct večeři, dát si v klidu oblíbené pití a potichu nějakou hudbu. Ale pokud byste rádi nějakou akci, doporučujeme v noci kemp opustit a vydat se do nějakého místního baru nebo tam, kde je noční život vítaný. A věřte, že u nás v Jižních Čechách je těchto míst hromada.
5. Nezapomínejte na své vybavení
Ztracená pádla řešíme během sezóny denně. A většinou je to naprosto zbytečné. Proto si tyto věci hlídejte jako oko v hlavě. Pádla jsou totiž vaším jediným nástrojem, pomocí kterého se dokážete s lodí někam dostat. Ztratit nebo poškodit toho ale můžete mnohem více. I samotná loď může dostat pořádně na frak. Mějte oči otevřené a dávejte pozor. Kdykoliv můžete potkat třeba ostré kameny, se kterými by si vaše loď rozhodně nerozuměla. A to řešit nechcete. Ani vy, ani my.
6. Nenechte se unést vlnou alkoholu
Jeden drink sem, druhý tam a riziko ranní kocoviny je hned na místě. A přesně to se nevyplatí riskovat. K vodáctví sice pár pivek neodmyslitelně patří, ale vše je potřeba dělat s mírou. Pijte tak, abyste vždy byli připraveni na jakékoliv možné trable a ideálně nepijte vůbec. Sjíždění jezů může být totiž mnohdy nevyzpytatelné a zákon o pití alkoholu na vodě také hovoří jasně.
A důležitá rada na závěr? Nikdy nepřeceňujte své schopnosti. Nemachrujte a myslete realisticky. Pokud se vám do sjíždění divokého jezu moc nechce, řekněte to. Není to ostuda. A pokud to bude případ někoho z vašich přátel, nesmějte se mu a jednejte s respektem. Je to kolektivní sport a kolektiv má držet při sobě.