Vodácká dovolená s dětmi: Na co se připravit?

30. 5. 2023

Ať už si třeba nejste jistí, v jakém věku vzít své dítko poprvé na vodu nebo potřebujete vědět, na co si dát pozor, jste na správném místě. Na tyto dotazy se totiž společně podíváme. Vodáctví není vhodné pouze pro dospělé, ale i pro celou rodinu!

Kdy je dítě připravené na svou první vodu?

Záleží na vašich zkušenostech. Jestliže jste ostřílení vodáci a nechcete přijít ani o jedno léto na vodě, lze vyrazit i s kojencem. Musíte si být ale opravdu jisti, že jsou vaše schopnosti 150%. S kojencem se prostě převrhnout nesmíte, proto tuto volbu velmi, ale opravdu velmi dobře zvažte. Kvalitní záchranná vesta s límcem je v tomto případě naprostou nutností. Existují i takové, které dítě při nechtěném pádu do vody otočí obličejem z vody ven, aby mohlo dýchat. Pro začátek hlavně neberte velké sousto. Zkuste nejprve kratší trasy a pozorujte, jak se vaší ratolesti aktivity na vodě líbí. 

O něco vhodnější je vyrazit se starším batoletem. Ta jsou schopna se postavit a cestu si užít. Jízda lodí je pro ně jako jízda kočárkem. Celou cestu jim to nadšení ale možná nevydrží, proto určitě sbalte i nějaké hračky. Malé dítě přes den hodně spí, nesmíte proto zapomenout na postýlku. Místo “vajíčka” či autosedačky zvolte raději nafukovací matraci. A rozhodně volte spíše kratší, méně náročné trasy.

Obecně nejdoporučovanější věk pro první vodácký zážitek je mezi 2 až 3 lety. Je dost pravděpodobné, že dětem tak už některé zážitky utkví v hlavě a samy vám je po jisté době připomenou. Ideální věk ale neexistuje. Pokud budete dodržovat jistá bezpečností pravidla a budete respektovat řeku, záleží pak už pouze na vašich schopnostech, výchově a uvážení.

Bezpečnost s dětmi na palubě

O nejlepší verzi záchranné vesty jsme si již řekli při odpovědi na přecházející otázku. Nespoléhejte na levnou nafukovací vestu ze supermarketu. A zapomenout byste neměli ani na helmu či pokrývku hlavy. Sice nezastane účel helmy, ale zabrání úpalu při horkém slunném dni. S tím následuje i zvýšená pozornost dodržování pitného režimu. Další důležitá volba nastává při balení obuvi. Sandály, žabky ani žádné jiné boty s otevřenou špičkou vhodné nejsou. Plátěné tenisky či jiné boty s pevnou špičkou budou o mnoho lepší a stanou se pohodlnou náhradou za neoprenovou obuv.

Řekněte dětem, jak se zachovat při cvaknutí, uveďte jim příklady, které mohou na lodi vzniknout a určete jim jasná pravidla. Předejdete tak možným nástrahám samotné řeky.

Další užitečné tipy 

Začínejte s dětmi pomalu. Ať je vaše dítě jakéhokoliv věku, prvně si vyzkoušejte snadné a krátké splutí trasy na řece, kterou, pokud možno, znáte. Zapojte je! Od 7 let si mohou vyzkoušet pozici na háčku a možná si společně troufnete na snadno splutelné jezy. Pochopitelně nevydrží pádlovat celou cestu, ale uvidíte, že se rády zapojí. Podle fyzické zdatnosti dítěte lze vyzkoušet i pozici začínajícího kormidelníka. Avšak věk pro tuto funkci se odhaduje spíše na 12 let. 

  • Čím víc dětí, tím větší klid. Pozvěte známé, který mají ratolesti stejného věku. Pokud do jedné lodě posadíte 2 stejně staré děti, dost možná si ušetříte i nějaké ty nervy. Nicméně dbejte zvýšené pozornosti, aby to děti s hraním nepřehnaly.
  • Dělejte si přestávky. Zastavte se na vychlazené pití a dobré jídlo. Nechte děti vyběhat. Málo které dítě je schopné sedět na jednom místě několik hodin. Jak pro jejich, tak i pro vaše pohodlí bude nejlepší, když jim trasu budete dávkovat postupně. Na některých trasách naleznete spousty možností, jak zastávku využít. Navštivte nějakou památku nebo se projděte krásnou přírodou.
  • Nezapomeňte na svačinky. Pokud si detailně naplánujete trasu, kde víte, že bude otevřené občerstvení, lze to tímto způsobem vyřešit. I v tomto případě se vám však  nějaké ovoce, zelenina či jiné drobné svačinky v barelu neztratí.

Co když dítě vypadne z lodi? 

Nepanikařte. Tuto nejistotu byste mohli na dítě přenést. Pokud má záchrannou vestu a pevnou obuv, aby si například neporanilo chodidlo o ostrý kámen, a vy rychle zareagujete, nic vážného se mu pravděpodobně nestane a odnese si z toho zkušenost. Bude vědět, co udělalo špatně a ve výsledku se všichni zasmějete. Je ale důležité okamžitě jednat a pro nejmenšího člena posádky skočit a z vody ho ihned vytáhnout. Veliký pozor dávejte hlavně na jezech, kdy by tento scénář mohl vypadat hůře, proto lodě raději přenášejte, pokud si nejste jistí. Pořád mějte však na paměti, že řeka je občas nevyzpytatelná, tudíž buďte připraveni na cokoliv.

Pokud ale nevyzkoušíte, nikdy s jistotou vědět nebudete. Tak se nebojte a klidně vyrazte na vodu i s dětmi. Pro další užitečné rady nahlédněte do našeho lodního deníku. Najdete tam i tipy na konkrétní výlety, které jsou pro děti jako dělané. A hlavně, užijte si to!

Related posts